Tydzień 2 dzień 5

TAM GDZIE SKARB TWÓJ, TAM JEST SERCE TWOJE

Stań w obecności Boga. Stań w obecności Jezusa i Maryi, którzy są teraz przy Tobie.

Pismo Święte: Mt 13,44

     Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Z radością poszedł, sprzedał wszystko, co miał i kupił tę rolę.

J 15,13

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

Łaska, której pragnę. Bym wiedział, gdzie jest mój skarb.

Punkty do modlitwy.

  1. Jezus w przypowieściach o Królestwie niebieskim uczy mnie, czego powinienem szukać, na rzecz czego warto zrezygnować ze wszystkiego. Na przykład: Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Z radością poszedł, sprzedał wszystko, co miał i kupił tę rolę (Mt 13,44). Dla mnie skarbem ukrytym w roli jest Królestwo niebieskie. Co jest skarbem dla Jezusa? Dla kogo Jezus zrezygnował ze wszystkiego i oddał swe życie? Dla mnie.
  2. Jezus oddał za mnie wszystko. Dla Jezusa jestem skarbem ukrytym w roli. Dla mnie zrezygnował ze swej Boskości i stał się człowiekiem. On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej (Flp 2,6-8). W cierpieniu, które znosił, by mnie zbawić, został poniżony tak bardzo, że mógł utożsamić się ze słowami Psalmisty: Ja zaś jestem robak, a nie człowiek (Ps 22,7). Jezusa nic nie mogło powstrzymać przed zdobyciem skarbu, w którym złożył swe serce: mnie.
  3. Jezus umarł za mnie na krzyżu, tak jakbym był jedyną osobą żyjącą poza Nim na ziemi. Umarł za mnie osobiście, za mnie konkretnego, za mnie, którego zna po imieniu. I zrobiłby to jeszcze raz, gdyby była taka konieczność. Nikt Mu nie kazał tego zrobić, zrobił to z miłości do mnie. On powiedział: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15,13).

Modlitwa końcowa.

Maryjo, moja Matko, tam, gdzie jest mój skarb, tam będzie serce moje. Wyproś dla mnie łaskę, bym przez cały dzień ciągle pamiętał o Jezusie.

Panie Jezu, poprzez wstawiennictwo Dziewicy Maryi, proszę, by moje serce szukało tylko Ciebie, który jesteś moim skarbem. Spraw, bym znajdował Ciebie w mojej codzienności, jak również w moim sercu.

Krótka modlitwa do powtarzania w ciągu dnia.

Jezu, Ty jesteś moim skarbem.