DARY DUCHA ŚWIĘTEGO
Jest to ostatnie nauczanie, które ma na celu zebrać pewne treści i spojrzeć w przyszłość. Podczas modlitwy w grupie lub modlitwy osobistej możesz modlić się używając darów ofiarowanych ci przez Pana Boga i prosić o dar, którego pragniesz.
Na modlitwie w grupie osoby proszące o dar mogą klęknąć lub usiąść, pozostali mogą położyć na nich ręce i prosić o ten charyzmat. Jeżeli przeżywasz seminarium sam, stań przed Bogiem, oddaj się Jemu przez ręce Dziewicy Maryi i proś w wierze o dar, którym Bóg, według ciebie, pragnie cię obdarzyć lub pomnożyć w tobie.
Dary słowa:
To dary, które są związane a jakiś sposób ze słowem.
Jednym z najpiękniejszych darów słowa jest dar Pisma Świętego, kiedy słowo Boże staje się żywe. Osoba obdarzona tym darem ma łatwość znalezienia odpowiedniego fragmentu biblijnego w każdej sytuacji. Często otworzy ona Pismo Święte na słowach, które zbudują, pocieszą, otworzą oczy, pokażą błąd (porównaj 2 Tm 3,16). Jak w przypadku każdego daru, wymagana jest ostrożność – tekst może być wykorzystany do osobistego prowadzenia w danej sytuacji.
Proroctwo. Święty Paweł zachęca nas do modlitwy o ten dar. Każdy kto myśli, że ma dar proroctwa od Pana Boga, powinien jak najszybciej rozeznać jego autentyczność. Na spotkaniu w grupie modlitewnej także lider powinien rozeznawać proroctwa. Lider może rejestrować słowa prorocze, by dostrzec, w jaki sposób Bóg prowadzi jego i wspólnotę.
Ewangelizacja. Wszyscy będący w zewnętrznej służbie Kościoła powinni modlić się o ten dar. Powinni prosić nie tylko o dar, ale także o charyzmat głoszenia Ewangelii Jezusa. Pan Bóg często wzywa ludzi świeckich do służenia słowem. Także pisarze czy dziennikarze winni prosić o ten dar. Pan Bóg udziela tego charyzmatu również „zwykłym ludziom”, by mogli go używać dyskretnie w codziennych spotkaniach z innymi ludźmi.
Słowa mądrości, zachęty, pocieszenia to kolejne Boże dary słowa, za pomocą których budujemy Ciało Chrystusa.
Języki to dar modlitwy i uwielbienia, ale przede wszystkim to dar służby. Modlitwa za innych w językach jest najskuteczniejszą formą modlitwy wstawienniczej. Jeżeli nie znamy wszystkich szczegółów problemu, za który się modlimy, możemy tylko modlić się w językach, zostawiając zrozumienie Bogu. Można tak modlić się na przykład za współpasażerów w środkach komunikacji publicznej lub za ludzi, których mijamy na ulicy, a którzy wyglądają na zmartwionych.
Śpiew w językach nad dziećmi, zwłaszcza gdy są one nieszczęśliwe czy zdenerwowane, przynosi im ukojenie. Taka modlitwa przy łóżku chorego czy umierającego, często w ciszy, w zależności od okoliczności, przynosi pokój.